Forumul Facultatii de psihologie
Forumul Facultatii de psihologie

Util, informativ, perseverent

AcasaPortalInregistrareConectare

Distribuiti | 

MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Anda
Admin

Data de inscriere : 22/09/2010
Varsta : 41

MesajSubiect: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Sam Iul 30, 2011 11:21 pm

MASTERUL DE PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE ORGANIZAT DE FACULTATEA DE PSIHOLOGIE, UNIVERSITATEA TITU MAIORESCU ASIGURA FORMAREA DE BAZA NECESARA OBTINERII STATUTULUI DE PSIHOTERAPEUT DE ORIENTARE COGNITIV-COMPORTAMENTALA SUB SUPERVIZARE (CONFORM CRITERIILOR STABILITE DE COLEGIUL PSIHOLOGILOR DIN ROMÂNIA).
[b]Misiunea:[/b]
Studii universitare de master (ciclul II, Bologna), cu durata de 4 semestre.
Programul de master PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE are ca misiune primordiala formarea de psihoterapeuti specializati în psihoterapii de orientare cognitiv-comportamentale.

Obiective:
Consolidarea si aprofundarea cunostintelor teoretice din domeniile psihoterapiei cognitiv-comportamentale, hipnoterapiei, psihologiei clinice, consilierii psihologice cognitiv-comportamentale, hipnozei ericksoniene, comunicarii terapeutice si psihodiagnozei.
Formarea abilitatilor practice în psihoterapie individuala si de grup.
Modelarea abilitatilor de consiliere psihologica si hipnoterapie.
Dezvoltarea personala.
Însusirea de competente în cercetarea stiintifica.
Atingerea unui nivel de competenta profesionala în domeniul psihoterapiei compatibil cu cel european.

Perspectivele profesionale ale absolventilor:
Consiliere psihologica si psihoterapie în clinici, policlinici, spitale si cabinete individuale
Prestari servicii psihologice
Psihoterapie individuala si de grup
Hipnoterapie si consiliere psihologica cognitiv-comportamentala
Cercetare stiintifica

Anda
Admin

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Sam Iul 30, 2011 11:23 pm

Aveti atasata cererea de inscriere la aceasta specializare,pentru a va scuti de un drum la universitate:

http://www.fileshare.ro/24814417145

Anda
Admin

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Dum Iul 31, 2011 5:55 am

In cadrul acestui program de master centrat pe consiliere / terapie are o foarte mare importanta proba orala – interviul . Anul trecut s-a pus accent in mai mica masura pe cunostinte / informatii, cat pe a demonstra ca ai capacitatea de a te autoanaliza si de a-ti identifica principalele teme de integrat, cat si pe a face analize psihologice de finete. In masura in care ati inceput si analiza personala asistata de un consilier psihologic / psihoterapeut de orientare experientiala este in avantajul vostru sa “reamintiti” acest lucru comisiei .
Exemple de subiecte de la interviu:
1. Ce faci in situatia in care afli ca partenerul / partenera de cuplu consuma droguri?
2. Cum reactionezi in situatia in care ai facut o rezervare la cinema pentru un film mult asteptat si constati ca pe scena va intra un trupa care canta muzica clasica?
3. Ce semnificatie / istorie are prenumele tau? Iti place? Il respingi? De ce? Care sunt afinitatile fata de o parte a prenumelui tau?
4. Esti o agrafa de birou care a cazut sub dulap. Ce faci in aceasta situatie?
Este posibil sa se adreseze si 1-2 intrebari de teorie, de exemplu:
1. Care este diferenta intre analiza personala, consiliere psihologica si psihoterapie?
2. Care sunt etapele metodologice ale procesului terapeutic?
3. Care sunt pasii principali ai derularii pragramului terapeutic experiential?

Anda
Admin

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Mier Sept 28, 2011 12:49 am

Autor Mesaj larisa S

Puncte: 3
Reputatie: 0
Data de inscriere: 23/09/2011

MesajSubiect: master terapii cognitiv-comportamentala Astazi la 17:55 Selecteaza/Deselecteaza optiunea citate multiple Raspunde cu citat Editeaza/Sterge acest mesaj Sterge acest mesaj IP-ul postatorului
+
----
-
M am inscris la masterul de cognitiv-comportamentala...Aveti idee cati candidati sunt pe loc?multumesc

Pai, spui ca tocmai te-ai inscris...nu vrei sa dai tu mai multe detalii legate de experienta de la inscriere? Cand anume te-ai inscris, daca ti s-a parut ca li se rupeau usile de cursanti , daca secretarele ti-au "soptit" ceva legat de viitoarele cursuri ...ce poti tu sau esti in masura sa impartasesti viitorilor tai colegi...Si totodata, iti urez un calduros "Bun venit" pe forum si bafta multa in urmatorii ani de studentie.

deana

Data de inscriere : 04/02/2011
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Lun Oct 03, 2011 12:23 am

au fost 93 de candidati pentru 25 de locuri
ramane de vazut maine lista cu cei admisi
Sus In jos
Geno

Data de inscriere : 29/09/2010

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Lun Oct 03, 2011 2:37 am

si cum a fost examenul?
ce s-a dat?
Sus In jos
eugenix

Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 46

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Lun Oct 03, 2011 2:43 pm

Concurenta, nu gluma!
Sus In jos
patrut maria

Data de inscriere : 23/09/2010
Localizare : bucuresti

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Mier Oct 05, 2011 6:40 am

Deana te rugam sa ne spui cum a fost examenul si daca s-a suplimentat nr de locuri
Sus In jos
Geno

Data de inscriere : 29/09/2010

MesajSubiect: rugaminte pt cei care stiu   Sam Oct 08, 2011 8:50 am

Puteti sa-mi spuneti si mie care este profesorul coordonator al acestui master?multumesc
Sus In jos
preda lucica

Varsta : 56
Localizare : BUCURESTI

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Sam Oct 22, 2011 5:03 pm

Eugen ,daca poti , sa ne dai si noua detalii in ce a constat si cum a fost cu ex. dat la master la cog. comp , si la celelalte ,daca ai informatii. multumesc.
Sus In jos
eugenix

Data de inscriere : 27/09/2010
Varsta : 46

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Lun Oct 24, 2011 4:06 pm

Imi pare rau, dar nu am nicio informatie in acest sens.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE   Astazi la 2:18 am

Sus In jos

MASTER PSIHOTERAPII COGNITIV-COMPORTAMENTALE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul Facultatii de psihologie  :: ADMITERE 2011-2012 :: INFO MASTER-
Mergi direct la: